Services I offer

 

Od czasów średniowiecza do naszej dyspozycji mamy znacznie więcej narzędzi i maszyn. Aby się w tym nie pogubić trzeba czytać poradniki

Narzędzia ręczne

Narzędzia Dremla

Diamentowe i ścierne

Skrawające

Elektronarzędzia i maszyny


ne rodzje:

Witam

Wiertarki ze stopą magnetyczną są coraz częściej używane do wiercenia otworów w stali. Główną zaletą tych maszyn jest ich mobilność i możliwość wiercenia otworów o większych średnicach.

W warsztatach ślusarskich zazwyczaj dostępna jest wiertarka kolumnowa - ciężka i masywna - wykonanie precyzyjnych otworów o większych rozmiarach nie nastręcza żadnego problemu. Natomiast podczas pracymontażu} w terenie jeżeli zajdzie konieczność wykonania otworu w grubej stali o średnicy powyżej 1 mm. W takim wypadku wiertarka ręczna nie da rady. Wtedy wyjściem jest wiertarka z stopą magnetyczną lub popularnie zwana wiertarką magnetyczną. Wiertarka magnetyczna ma dobrę relację waga -mobilnoś do wielkości wykonywanych otworów. Z tego względu znajduje zastosowane wpracach przy konstrukcjach stalowych, instalacyjnych, stoczniowych, mostowych, produkcji urządzeń dźwigowych, i innych robót montażowych w stali.

Nie jest to maszyna stosowana sporadycznie, można jej zastosowanie umieścić już w fazie projektowania, montażu instalacji w terenie.

Podstawowym narzędziem skrawającym są - Wiertła trepanacyjne. https://domtechniczny24.pl/wiert%C5%82a-trepanacyjne-do-stali.html. Z stali sybkotnącej HSS i Węglikowe.


Duża gama wierteł trepanacyjnych inaczej zwanych wiertłami koronowymi lub frezami trepanacyjnymi umożliwia wiercenie bez pilota w litej stali o znacznej grubości ( np 10 - 20 - 33 mm ) otworów o dużych średnicach ( np. wiertło trepanacyjne 32mm , 47 mm , i większe).

Jeszcze parę lat temu wiertła te były drogie, dzisiaj ich cena i dostępność znacznie spadła.

Warto również zwrócić uwagę na ich efektywność ściśle powiązaną z konstrukcją wiertła. Skrawanie odbywa się tylko na brzegach, natomiast środek pozostaje nietknięty. Minimalizuje to zapotrzebowanie na moc, która wynosi 30% zapotrzebowania w zestawieniu z wiertłem krętym . Wypływa to oczywiście z faktu mniejszej powierzchni skrawania.

Przykładowo jeżeli wiertarka w na tabliczce ma opisaną maksymalną średnicę wiercenia 13 mm przy wiertłach krętych, to stosując frez trepanacyjny zakres zwiększy się do 28 i więcej. Zależy to jeszcze od mocy wiertarki, ale taka jest ogólna zasada. A dzieje się tak, gdyż rdzeń zostaje nienaruszony i nie potrzeba tracić energii i czasu na przerobienie go na wióry:)

Zwiększy się także szybkość obróbki i co czasami istotne ilość wiórów.

Ze względu na to, iż frez nie wymaga prowadzenia i jest nieruchomy, można używać go w miejscach nietypowych, na brzegach materiału, w pachwinach, lub w przypadku materiałów zachodzących na siebie . Barierą jest tu oczywiście możliwość montażu stopy magnetycznej.

Co więcej otwory wykonane za pomocą wiertła trepanacyjnego nie wymagają gratowania. Gładkość i precyzja obróbki bliższe są rozwiercaniu niż wierceniu.

Mocowanie i podawanie chłodziwa.


Frezy mocowane są systemem Weldon ( droższe modele wiertarek w górnych granicach dopuszczalnych średnic. Na przykład jeżeli producent wiertarki Vertical 30 podaje maksymalną średnicę 30 mm to wiercimy taką średnicą tylko okazyjnie, zalecane średnice przy niej to 28 mm i mniejsze. Jeżeli taką normę zastosujemy to maszyna będzie nam długo służyć. Zresztą jest to uniwersalna zasada do wszystkich elektronarzędzi.

Rodzaje narzędzi, jeżeli planujemy korzystać z stożka MK to warto rzucić okiem do danych technicznych lub zapytać.

Jeśli wiertarka ma regulowane obroty w lewo i prawo to może posłużyć nam jako gwinciarka. Zakresy gwintowania powinny być opisane w danych technicznych.

Przesuwna podstawa stopy magnetycznej. Pozwala ona na dokładne pozycjonowanie osi freza już po włączeniu elektromagnesu. Czasami bardzo przydatne :)

Jakość: można wyróżnić trzy grupy: Chińczyki - tu trudno mi coś się wypowiedzieć, Średnia klasa: EVOLUTION - angielska firma produkuje na Tajwanie(dobry oszczędny wybór), i Rotabroach, EUROBOOR, ZALCO, FEIN to marki z najwyższej półki (gwarantowana jakość i wysoka cena).

Podsumowując główną ich zaletą jest:

- Mobilność,

- Możliwość wykonywania głębokich otworów.

- Wykonanie otworów o znacznej średnicy.

- Niska cena frezów trepanacyjnych.

Wada:

- Stopa magnetyczna wymaga gładkiej, grubej powierzchni stalowej.

To tyle pozdrawiam.



Dzień dobry

Piły to bodajże jedne z najstarszych narzędzi obok młotka, wykorzystywane przez ludzi. Na rynku można natknąć się na dość duży asortyment ręcznych pił, w rozmaitych cenach, przeróżnych kształtów i jakości. Jest taka zasada, że im więcej podobnych towarów w sklepie tym ciężej wypatrzyć stosowne narzędzie dla siebie. Profesjonalny użytkownik być może wie, czego szukać, przerobił już wiele pił i ma orientacje. Gorzej maja osoby mniej doświadczone, wybór w takim wypadku jest trudny.

Postaram się objaśnić trochę ten temat, aby prościej było podjąć decyzję. Zaznaczam że jest to tekst nieobiektywny, bo reprezentuje firmę Dom Techniczny Wieluń. Jednak te osoby, które nas znają wiedzą, że nie wciskamy kitu - toteż funkcjonujemy nieprzerwanie od 1990 roku i mamy dobrą reputację na lokalnym rynku, a jest to chyba najważniejsza rekomendacja.

Ale wracając do tematu.

Warto na początek napisać, że drzewo jest surowcem, które podczas cięcia nie daje gładkiej powierzchni. Pozostają na niej poprzeczne włoski, które ocierają o boczne powierzchnie piły wytwarzając opór i temperaturę. Drewno o wysokiej wilgotności pozostawia dłuższe włoski a wyschnięte mniejsze.

Piły to narzedzia służące do cięcia drewna. Podczas cięcia - skrawanie realizują krawędzie skrawające na końcach piły, które w dwóch równoległych liniach przecinają drewno. Aby otrzymać te linie, zęby są rozgięte na zewnątrz od brzeszczota. Jest to słynny szrank :) lub rzaz piły starsi wiedzą o co chodzi. Dzięki temu linia cięcia jest szersza niż piła, zapobiega to zakleszczeniu się piły w drewnie.

Jeżeli zęby są rozwiedzione szeroko, będzie usuwane więcej drewna ( zastosowanie drewno mokre ) , mały szrank - brzeszczot wytnie mniej drewna czyli mały ubytek i szybkie cięcie. Aczkolwiek w przypadku wilgotnego drewna piła będzie się klinować i praca będzie bardzo ciężka.

Odpowierdni rzaz jest pierwszym warunkiem szybkiego cięcia.

Aby ciąć drewno szybko i efektywnie piła musi mieć ponadto odpowiednio naostrzone zęby. Chodzi głównie o odpowiedni kąt natarcia, skok zębów i geometrię ostrza.

Rodzaje zębów i sposobów ostrzenia:

Zęby proste mają krawędź skrawającą równoległą do kierunku cięcia.

Zęby skośne, jak sama nazwa wskazuje wygięte pod różnym kątem.

Zęby na przemian skośne mają przynajmniej 2 krawędzie skrawające ustawione na przemian pod kątem. W takich brzeszczotach dodatkowo modyfikuje się wierzchołek ostrza. Powstaje wtedy dodatkowa krawędź skrawająca co znacznie wydłuża żywotność pily. Te piły pracują do przodu i do tyłu. Czyli cięcie odbywa się w dwóch kierunkach.

Rodzajem piły na przemian skośnej jest piła progresywna z wyrzutnikiem wiórów. Taki typ ostrzy co jakiś czas wykonane specjalne nacięcia pozwalające łatwo usunąć wióry, dzięki temu nie zapychają one ostrza.

Dodatkowo warto wspomnieć o podziałce zęba. Innymi słowy o ilości i wielkości zębów na jednostkę długości cal - TPI.

Mała ilość zębów 2-5 / cal do szybkiego cięcia drewna mokrego. Do uniwersalnego cięcia drewna budowlanego suchego, 9-11 TPI, dla stolarki, listwy, panele. Bardzo duża ilość do prac modelarskich 13-14 TPI.

Rodzaje pił do drewna:

Piły kabłąkowe. To piły przeznaczone do szybkiego cięcia mokrego i suchego drewna. Stosowane do prac pielęgnacyjnych w ogrodzie i lesie, do cięcia drewna opałowego. Piła składa się z kabłąka wygiętego z stalowego profilu okrągłego ( nie polecam często się łamią i wyginają ), lub z stalowego profilu owalnego. Kabłąk ma uchwyty do mocowania brzeszczota i system mimośrodowego naciągania brzeszczota. Brzeszczoty są wąskie co redukuje problem klinowania się ich w trakcie pracy. Występują dwa typy brzeszczotów: do drewna mokrego z wyrzutnikiem wiórów i do drewna suchego. Ostrza w tych piłach są hartowane co w dużej mierze wydłuża ich żywotność, ale nie można ich ostrzyć pilnikami ręcznymi.

Występują w kilku długościach 530 mm, 610 mm, 710 mm, 760 mm.

Piła ogrodowa do gałęzi - https://domtechniczny24.pl/pi%C5%82y-ogrodowe-do-drewna.html


jak sama nazwa wskazuje służą do przycinania drzew i gałęzi w ogrodzie, sadownictwie, lesie i szkółkarstwie. Piły składają się z ostrza na , którego końcu umocowana jest rączka. Rękojeść mają niekiedy wewnętrzny otwór do włożenia przedłużającego kila lub teleskopu. Taka konstrukcja powoduje, że możemy je stosować do przycinania gałęzi znajdujących sie wysoko. Piły ogrodowa mają przeważnie płaskie lub wklęsłe linie ostrza. Zęby są głębokie i bardo agresywne z odpowiednim rozwiedzeniem. Wskazane jest podczas zakupu sprawdzić czy brzeszczot jest odpowiednio sztywny. Wzorem mogą być piły G-Mam Swedeen lub Irwin. Mają one precyzyjnie i sztywne brzeszczoty redukujące tarcie w trakcie cięcia. Kształt zębów 3 ostrzowy, opracowany z myślą o szybkim i czystym, wydajnym cięciu.

Piły płatnice to piły przeznaczone do szybkiego, zgrubnego przecinania dużych elementów z suchego drewna. Brzeszczot wykonany jest z jednego szerokiego kawałka sprężystej blachy. Ponieważ ruch roboczy w czasie cięcia płatnicą realizujemy od siebie muszą być one odpowiednio sztywne. Rączki w płatnicach są chronione i zamocowane w poprzek do linii cięcia. Ponieważ w płatnice wykorzystuje się głównie w stolarstwie mają one krawędzie rączek ustawione pod katem 45 o i 90 o w stosunku do górnej krawędzi brzeszczota. Dzięki temu można szybko zaznaczyć linie cięcia. Uzębienie jest najczęściej skośne z 3 krawędziami tnącymi. Podziałka płatnic to przeważnie 7 zębów na cal - do szybkich cieć, i 11 TPI ( z angielskiego zębów na cal) do cięć dokładnych, niewielkich, delikatnych elementów.

Piły grzbietnice, to piły podobne jak płatnice lecz krótsze i z wzmocnionym grzbietem. Piły te stosuje się do cięć dokładnych w skrzynkach uciosowych. Najczęściej do cięcia listew drewnianych, z materiałów drewnopochodnych i z tworzywa. Piły grzbietnice maja bardo drobne zęby 11-12 TPI.

Piły do otworów i cięć po łuku. Konstrukcja podobna jak płatnic. Brzeszczot jest bardzo wąski i zakończony na ostro, czymś na kształt wiertła.

Piły ręczne jak wszystkie narzędzia posiadające ostre krawędzie, mogą być niebezpieczne w użyciu, dla tego warto być skupionym i zachować zdrowy rozsądek podczas pracy.

Pozdrawiam


Telefonu nie odbieram
Powered by Webnode
Create your website for free! This website was made with Webnode. Create your own for free today! Get started