Pilniki węglikowe do obróbki stali

17/05/2018

Dzień dobry

Temat: piliki obrotowe z węglików rodzaje i eksploatacja

Pilniki do metalu wykonane są z wysokiej jakości węglików spiekanych, pozwala to na zastosowanie ich do ręcznego skrawania wielu materiałów o różnych stopniach twardości. Pilniki współpracują z szlifierkami prostymi o napędzie pneumatycznym lub elektrycznym. Gwarancją długotrwałej eksploatacji jest zapewnienie odpowiednich prędkości obrotowych, stąd pilniki nie nadają się do pracy z wiertarkami. Pilniki węglikowe występują w różnorakich kształtach i wymiarach, dostępne są frezy walcowe zokrąglone, stożki 90 st, okrągłe, owalne, ostrołukowe zaokrąglone. Najczęściej część chwytowa to trzpień o średnicy 6 mm.

Pilniki do metalu stosuje się do usuwania gradów, powiększania otworów i rowków, wyrównania spawów i spoin, obróbki powierzchni krzywoliniowych, fazowania krawędzi.

Zęby pilnika mogą być wykonane w różny sposób. Rodzaje uzębienia zależą od obrabianego materiału. Więcej na https://wielunniezalezny.dudaone.com/

Najczęściej używane uzębienia to: nacięcie pojedyncze i nacięcie podwójne.

Pilniki węglikowe z nacięciem pojedynczym stosuje się do ogólnego użytku dla obróbki miękkich materiałów, żeliwa, miedzi, brązu i mosiądzu.

Pilniki węglikowe z nacięciem podwójnym tzw. łamaczem wióra pozwalają na szybkie usuwanie naddatku w utwardzonychtwardych materiałach, zaprojektowane do tworzenia małego wióra i doskonałego wykończenia powierzchni, małe wióra pomagają wyeliminować obciążenie ostrzy.

Dla wszystkich pilników obrotowych inaczej niż w przypadku pilników ręcznych nie podaje się podziałki jako liczby całych zębów na jednostce długości pilnika, mierzonej w kierunku jego długości. Podaje się prędkość obrotową dla danego materiału.


Eksploatacja i warunki pracy:

Mocowanie pilnika w uchwycie musi być stabilne i stanowić 2/3 długości części chwytowej. Przed umocowaniem sprawdzić czy w uchwycie zaciskowym nie znajdują się opiłki metalu, w razie potrzeby przedmuchać. Podczas pracy sprawdzać czy frez pod wpływem obrotów nie wysuwa się z uchwytu. Frezować tylko przeciwbieżnie, frezy z węglikami wlutowanymi do trzpienia są wrażliwe na drgania. Jeżeli dostanie drgań to wykruszą się zęby albo nawet może oderwać się cała główka.

Powierzchnia styku ostrza z materiałem obrabianym w czasie obróbki powinna wynosić max 1/3 obwodu narzędzia.

Dla materiałów trudnoobrabialnych należy zmniejszyć parametry skrawania, aby zapobiec wcześniejszemu zużyciu narzędzia.

Podczas obróbki należy pamiętać o przestrzeganiu przepisów BHP, przede wszystkim pamiętać o okularach ochronnych i zabezpieczeniu szyi przed opiłkami. Praktycznym sposobem eliminacji opiłków może być stosowanie magnesu np. kątownik magnetyczny taki jak do spawania.

Pozdrawiam


Telefonu nie odbieram
Powered by Webnode
Create your website for free! This website was made with Webnode. Create your own for free today! Get started